Paris Eats. The weak dollar and how to have lunch for 4 for less than 15 euro.

Eiffel TowerOh Paris, beautiful and expensive like so many thing that we covet.  With the current state of the dollar, eating well at the 1.50 plus exchange rate is becoming a struggle.  So here was the challenge I gave to myself as part of surviving the City of Lights without breaking the bank.  Can I make tasty lunch for four at our apartment for under 15 euro?

One of the great advantages of renting an apartment in Paris (or any city in Europe right now for that matter) is the ability to buy your own groceries.  This article is focused on budgeting out your dollar so you can splurge on some good meals out.

grocery bag

So lets try our luck to put together today’s lunch for four people for under 15 euro with groceries purchased at our local Simply Market (part of the large Auchan group). Prices are similar at the other markets such as Casino or Monoprix.

The first thing to keep in mind is that the French grocery stores pay a lot more attention to the quality of food than ours do, it is much more about quality than quantity.  You can eat commercial quality grocery food products and have a good meal.

The economy rule at the store is go with the store  or house label.  Just as in the states the quality of private label food has improved but the price gap is larger in France, often as much as 50%.  So let’s get started.

butter lettuceOne of the great French bargains (yes that is not an oxymoron) is the head of butter lettuce.  Checking in at .60 euro somehow the French lettuce always seems to have better texture and they certainly are a lot bigger than anything you see back in the States.  Tomatoes come in at 1.20 for 3 large red decent ones, not heirlooms by any stretch but decent quality.

The other great bargain (yes 2!) is the baguette.  While a commercial baguette from the store might do, take some time and find an artisan baker in your neighborhood.  The price difference, likely 1.30 euro instead of 1 is worth it. But even the commercial version has a certain familiar quality to it even it might be their version of store baked wonder bread.  Buy 2.  You will eat them.

carottes

Lunch centered around two salads.  The fist consisted of a pre-made salad knows as ‘Carottes Rapees’, ridiculously cheap at .90 euro for 500 grams, about 1.1 pounds.  The carrots come shredded and dressed in a vinaigrette and ready to serve.  If you buy the same items at a traitteur it will cost triple, the Simply version was more than adequate with no off odors and a pleasant taste.

Treat yourself to a good cheese, we chose a Tomme de Savoie, a semi-soft tasty but mild cheese from the Alps.  3.50 euro for about 200 grams.  If you want a goat cheese go for it, there are plenty or reasonable chevres to be found in the package cheese aisle, just look for the goat on the label.  They are typically soft and easy and under 3 euro.

chevreThe other main course was a beet/lentil/cheese salad.  After cutting 1/2 of the Tombe into in small chunks we combined them with vacuum packaged beets that were pre cooked and ready to go, a good deal at 6 for 1.75 euro and lentils.  The lentils came from a can but they quite edible and not over salted, a mere .80 for 800 grams.  That is over 1 1/2 pounds of lentils, more than enough for 4.

Then you can finish off the left over cheese and the remaining baguette.

Dessert?  4 fresh pears and 4 packs of excellent local yogurt.  1.75 for the pears and 1.80 for the yogurt.  We went for the Activa with meusseli.  You can always spend more on yogurt by going artisan and looking for the small jars.

And the final “bargain”, a liter of Perrier for .70 euro, remember, it’s 4.50 at the cafe for a tiny bottle.  That is a disparity.

So let’s recap the bill;

.60 lettuce 1.20 tomatoes

salad

3.50 cheese 1.75 beets .80

lentils 1.75 pears 1.80 yogurts

.75   Perrier  (1.0 liter) or .60   flat water

2.6 baguette

And there your are; a bill around 15 euro (about $19) for lunch for 4.  You can add  2 euros plus for an inexpensive bottle of wine (there were about 5 different ones at the store but they looked pretty scary) to round it off.  Or you can break the budget and find a better bottle for under 5 euro (more on that in the next blog).

There is just one assumption in this lunch, that there is some oil and vinegar at the apartment.  Most of the time there is, if not there goes the wine but you have oil and vinegar for the week.

Next up, wine under 5 euro.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s